Německý ovčák

4. října 2009 v 12:26 | Autor blogu-Kačka
Dnes vám sem dám fotky německého ovčáka. Ptáte se proč? Mám hned několik důvodů.Jednak je to moje jedno z nejoblíbenějších plemen. Je pro mě něco jako znak svobody ,věrnosti,přátelství a také znak nekonečné oddanosti.
když jsem přemýšlela nad tím jáký pes by byl schopen udělat cokoliv aby ochránil pána tak mě napadl právě tento. Za prvních 11let svého života jsem měla šanci stávit s tímto užasným plemene mnoho šťastných a bohužél i jeho posledních okamžiků, během této doby jsem měla dva tyto ochránce a také nejvěrnější přátele jménem Brit a Cesar.
Mnoho okamžiků si pamatuji jako by se odehráli teprve včera a přesto to byly letos v srpnu už 3 roky od chvile kdy jsem ztratila posledního-Brita-.O Cesárka jsme přišli už mnohem dřív.
Ale i přes nepřízeň osudu který mi vzal moje ochránce a oddané přátele příliš brzy.Jsem neztratila ani vzpomínky plné lásky,hravosti a legrace.Jak Brit tak Cesar trpěli přehnanou starostí o svou paničku, jakmile na mě zvíšil někdo hlas hned byl oheň na střeše a byli připraveni mě bránit.Dokonce i můj táta-kterého milovali a důvěřovali mu-nesměl před nimi naznačit ani minimální náznak vzteku nebo rozlobenosti.
Někdy jsem si připadala spíš jako jejich mladší sestra-kterou musí neustále bránit a dávat jí rady do života-než jako jejich panička která se má starat o ně.
Ale né jen před lidmi mě bránili ,několikrát se poprali s mnohem většími psi něž byli oni.Mohla jsem za nimi přijít kdykoliv a vždy mě vyslechli a jejich pohled a přítomnost mi danou nepříjemnou chvíli hned usnadnili a také jsem si hned vzpoměla na důvod proč je mám tak strašně ráda.
Tak tyto a ještě mnohem více důvodů mám k tomu abych sem dala několik fotek.
utíkej číčo utíkej.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 AlbertNoump AlbertNoump | E-mail | Web | 8. června 2018 v 5:47 | Reagovat

The prostate gland is a vital section of a male's the reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate gland can be found just as you're watching rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, in most cases really really irritating and inconvenient to the patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.

Prostate infection, also called prostatitis, is among the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years. Infections from the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of most varieties of prostate infection. It is caused by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition connected with a particular defect inside the gland along with the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be caused by trauma to the urinary tract or by infections originating from other regions from the body. A patient can experience testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal in the prostate defect then the use antibiotics and NSAIDs to take care of the inflammation.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not to determine what causes these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and high lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper meals are important. These are some from the steps you can take to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for general health and it will also maintain your urinary track clean.

2. Some studies advise that a number of ejaculations weekly will prevent prostate cancer.

3. Eat red meat sparingly. It has been shown that consuming over four meals of beef a week will increase the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most crucial measure to take to make certain a healthy prostate is usually to choose regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you should go for prostate examination one or more times per year.

2 AHegelabemak AHegelabemak | E-mail | Web | 24. září 2018 v 12:57 | Reagovat

Torsion bras de quelqu'un  est comment  calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur  determination  pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent  perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque  age votre coeur  bat, il pompe le sang  a tous egards  vos arteres a la reste  de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-en-guadalajara-jalisco/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama